Masaż jako element fizjoterapii

Masaż to jeden z elementów rehabilitacji medycznej, obok kinezyterapii i fizykoterapii. Już w starożytnym Rzymie dostrzeżono zarówno lecznicze, jak i regeneracyjne właściwości tego zabiegu. Masaż to zespół działań mechanicznych podejmowanych w celu przede wszystkim rozluźnienia napiętych mięśni oraz dostarczenia energii cieplnej do tkanek. Wskazanie do poddania się zabiegowi masażu wydaje lekarz specjalista poprzez stosowne skierowanie. Jest to tym ważniejsze, iż masaż posiada także przeciwwskazania, do których w szczególności zaliczyć można: ciążę, menstruację, zmiany skórne, choroby nowotworowe, nadciśnienie, miażdżycę, wysoką gorączkę, czy żylaki.

Wśród wielu rodzajów masażu wymienić można przykładowe: klasyczny, relaksacyjny, odchudzający, sportowy, czy punktowy.

Masaż klasyczny ma za zadanie wewnętrzne i zewnętrzne leczenie schorzeń pacjenta poprzez zastosowanie jednej z ośmiu klasycznych technik masażu, takich jak: głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, uderzanie, wstrząsanie, wibracja, bądź ruchy bierne. Masaż ten powinien być wykonany ręcznie, może przybrać formę zarówno masażu miejscowego, jak i ogólnego i najczęściej stosuje się go przy schorzeniach narządów ruchu. Przeczytaj więcej o masażu klasycznym.

Masaż relaksacyjny z kolei ma za zadanie pobudzenie mięśni, skóry, a także układu krążenia, a przez to wpływa pośrednio również na układ nerwowy. W ten sposób pacjent pozbywa się napięcia mięśniowo – nerwowego i psychicznego; równoważy negatywne reakcje organizmu na stres; uzyskuje prawidłowy rytm serca, ciśnienia i krążenia; docelowo odprężając się, rozluźniając i relaksując. Podczas zabiegu, masujący wykorzystuje różnorodne środki pomocnicze, jak: kremy, olejki, świece, kadzidełka, a nawet muzykę. Masaż odchudzający ma za zadanie rozbicie i rozdrobnienie, a docelowo zmniejszenie podskórnej tkanki tłuszczowej pacjenta, ale także usunięcie toksyn z jego organizmu, regulację płynów ustrojowych oraz lepsze ukrwienie skóry i mięśni. Ten rodzaj zabieg jest najintensywniejszy ze wszystkich i z dużą siłą wykorzystuje techniki ugniatania, uciskania, oklepywania i rozcierania, co często może być nawet bolesne dla pacjenta.

Czy dajesz odpocząć swojemu kręgosłupowi szyjnemu podczas snu???
Polecamy świetną poduszkę ortopedyczną do spania w rewelacyjnej cenie!
Zobacz poduszkę Cervi+

Masaż odchudzający jest podstawową metodą terapii nadwagi, jednak dla uzyskania pozytywnego efektu konieczna jest także dieta oraz zestaw ćwiczeń. Odmianą masażu odchudzającego mogą być także: masaż modelujący, w którym masujący skupia się na jednym miejscu ciała pacjenta (np. biodrach, udach, pośladkach, brzuchu, czy twarzy); a także masaż anycelulitowy, który w trakcie wykonywania stosuje specjalistyczne kosmetyki antycelulitowe.

Masaż sportowy ma za zadanie usunięcie zmęczenia sporowca wywołanego dużym wysiłkiem fizycznym, przygotowując go jednocześnie, maksymalnie najszybciej, jak to możliwe, do podjęcia kolejnego ekstremalnego wysiłku fizycznego. W ramach zabiegu masujący zobowiązany jest więc najpierw rozgrzać pacjenta, następnie usunąć jego dotychczasowe zmęczenie oraz zakwasy po wysiłku, zlikwidować powstałe kontuzje, bądź uszkodzenia, a także przygotować jego organizm do dalszego wysiłku w taki sposób, aby wyeliminować ryzyko powstania przyszłych kontuzji. Masaż sportowy jest więc integralnym elementem procesu odnowy biologicznej sportowca. Masaż ten może przebiegać w następujących formach: przedwysyłkowy (przedstartowy), międzywysiłkowy, powysiłkowy oraz izometryczny (uzupełniający).

Masaż punktowy (inaczej akupresura) ma za zadanie udrożnienie kanałów energetycznych poprzez zastosowanie różnych form ucisku na określone punkty.

Oprócz powyższych wymienić można także inne, mniej popularne rodzaje masażu. Jest wśród nich masaż: segmentalny, centryfugalny, shantalla, stóp, Ma Uri, kręgosłupa, twarzy, kontralateralny, ajurwedyjski, tajski, tybetański, kalifornijski, turecki, egipski, aromaterapeutyczny, siatsu, lomi-lomi, wodny, ipsilateralny, kontlateralny, czy drenaż limfatyczny.